PonturiWin

Dijon vs Saint-Étienne 31.08.2026 2:3: scor, rezultat și statistici

⚽ Franța Ligue 2 · Franța · 31 august 2026
Dijon siglăDijon
2:3
Prima repriză: 1:1
31.08.2026 21:45
Saint-Étienne siglăSaint-Étienne

Evenimentele meciului

21′
⚽0:1Thierno Ballo
Sami Shushan1:1⚽
39′
Paul Bellon🟨
44′
45′
🟨Zuriko Davitashvili
Sami Shushan2:1⚽
55′
64′
⚽2:2Thierno Ballo
80′
⚽2:3Augustin Boakye

Statistica meciului: Dijon vs Saint-Étienne

DijonSaint-Étienne
2.04xG (goluri așteptate)2.91
48Posesie, %52
13Șuturi17
7Șuturi pe poartă12
3Cornere3
13Faulturi14
3Ofsaiduri9
1Cartonașe galbene1
0Cartonașe roșii0
112Atacuri96
23Atacuri periculoase54

💡 Analiza meciului Dijon vs Saint-Étienne

Autor: Mihai Nedelcu — Expert în fotbal – Úrvalsdeild, MLS All-Star și meciuri amicale

Pe stadionul „Gaston Gérard” din Dijon se anunță o confruntare tensionată: echipa gazdă, aflată pe ultimul loc în clasament, încearcă să opună rezistență liderului autoritar al campionatului, Saint-Étienne. Dijon nu a câștigat încă niciun meci în acest sezon și caută cu disperare să-și găsească ritmul, în timp ce oaspeții s-au transformat într-o mașinărie eficientă de strâns puncte, măturând totul în cale.

Analiza tactică a lui Dijon

Dijon ocupă locul 17, în zona retrogradării, cu doar două puncte acumulate în primele trei etape. Revenirea pe drumul victoriilor se dovedește extrem de dificilă pentru elevii lui Baptiste Ridira: echipa a început campionatul cu un egal 1-1 cu Montpellier, apoi a pierdut pe merit cu 0-1 în fața lui Pau și a remizat din nou cu Clermont (1-1) în runda precedentă. Golaverajul actual (2-3) reflectă problemele sistematice ale formației în a crea pericol la poarta adversă.

În faza ofensivă, gazdele evoluează modest: generează în medie doar 1,11 xG pe meci și marchează 0,67 goluri la 90 de minute. În defensivă, Dijon permite adversarilor un xGA de 1,53 pe partidă, lăsându-i să șuteze din poziții periculoase, dar, din noroc, încasează doar un gol la 90 de minute. Linia de fund nu oferă siguranță sub presiunea pozițională, ceea ce împotriva unei echipe de top din Ligue 2 poate fi fatal.

Analiza tactică a lui Saint-Étienne

Saint-Étienne conduce clasamentul fără drept de apel, cu 100% victorii după trei etape – nouă puncte și un golaveraj fenomenal de 10-1 (+9). Elevii lui Ian Catro au început campionatul într-un ritm cosmic, reușind trei succese consecutive și lăsându-i pe concurenți în urmă.

Statisticile avansate ale oaspeților sunt impresionante: Saint-Étienne înregistrează un xG mediu de 2,50 pe meci, pe care îl transformă cu sânge rece în 3,33 goluri reale la 90 de minute. În apărare, echipa este o fortăreață de netrecut, permițând doar 0,48 xGA pe partidă. Controlul pozițional inteligent, calitatea superioară a jucătorilor și contra-presiunea devastatoare fac din Saint-Étienne o forță dominantă pe orice porțiune a terenului.

Motivația turneului

Pentru Dijon, meciul care urmează este o luptă pentru supraviețuire: echipa are nevoie vitală de puncte acasă pentru a ieși din zona retrogradării și a-și recăpăta încrederea. Saint-Étienne este extrem de motivat să obțină a patra victorie consecutivă, pentru a-și consolida poziția de lider și a continua marșul fără a privi înapoi la urmăritori.

Situația loturilor

În lotul lui Dijon, singurele puncte luminoase în atac sunt Lembéziat și Mari, fiecare cu câte un gol marcat în actualul campionat. Toată speranța ofensivă a gazdelor se bazează pe acțiunile lor individuale.

La Saint-Étienne, linia ofensivă scânteie de stele. Irvin Cardona este într-o formă fantastică, cu patru goluri și o pasă decisivă. Breum și Ballo îl sprijină puternic din adâncime și de pe flancuri (fiecare cu două goluri și două assisturi). De asemenea, Chongwai (un gol și un assist) și Zuriko Davitashvili (un gol) s-au integrat extrem de util.

Prognoză și pariu

Pronostic principal: victoria lui Saint-Étienne la cota 1,87 Diferența de clasă, formă și resurse dintre cele două cluburi este uriașă: valoarea lotului lui Saint-Étienne (87,7 milioane de euro) îl depășește de șaptesprezece ori pe cel modest al lui Dijon (5 milioane de euro). Oaspeții generează astronomicele 2,50 xG pe meci și posedă o apărare monolitică (0,48 xGA). Apărarea gazdelor cedează sistematic, permițând 1,53 xGA pe partidă. În deplasare, elevii lui Ian Catro nu se vor tocmi cu un outsider aflat în criză și ar trebui să ia cele trei puncte pe simpla superioritate, continuând seria dominantă de victorii. Estimăm probabilitatea acestui rezultat la 55% (orice cotă peste 1,81 este jucabilă).

Pronostic pentru total: peste 2,5 goluri la cota 2,00 Meciurile cu participarea lui Saint-Étienne se transformă în spectacole ofensive: echipa marchează singură 3,33 goluri pe meci, iar în 100% dintre partidele de până acum s-a depășit pragul de 2,5 goluri. Apărarea lui Dijon abia face față adversarilor medii, iar împotriva puternicului grup ofensiv condus de Cardona riscă să se destrame încă din prima repriză. Oaspeții sunt capabili să depășească singuri acest total, deoarece potențialul lor creativ le permite să creeze numeroase ocazii. Estimăm probabilitatea acestui rezultat la 51% (orice cotă peste 1,96 este jucabilă).

MN
Mihai Nedelcu
Expert în fotbal – Úrvalsdeild, MLS All-Star și meciuri amicale

Mihai Nedelcu este un expert în fotbal, specializat pe competițiile islandeze (Úrvalsdeild), MLS All-Star Game și meciuri amicale intercluburi. De peste 10 ani, urmărește aceste turnee, analizând în profunzime forma echipelor, compozițiile, statisticile de șuturi, deciziile antrenorilor și calendarul încărcat. Abordarea sa se bazează pe date obiective și context, fără speculații.

Toate articolele autorului →

Pontul redacției are caracter strict informativ și nu reprezintă o recomandare concretă de pariere. Fiecare utilizator trebuie să facă propria analiză înainte de a decide asupra unui pariu.

Cote la meci Dijon vs Saint-Étienne

Rezultat (1X2)

X3,6814,321,82

Șansă dublă

1X1,98X21,22121,28

Ambele înscriu

Nu1,88Da1,8

Peste

11,0221,4432,6445,650.511.51,262.51,963.53,324.56,45

Sub

18,222,5531,4241,090.59,91.53,322.51,843.51,264.51,06

Handicap 1

03,0511,4421,07-18,31.51,272.51,05-1.59,1

Handicap 2

01,3511,02-12,45-25,751.51-1.53,14-2.56,55

Scor corect

0:09,30:16,40:28,30:3150:4351:0111:16,351:27,91:3151:4352:0232:113,252:215,252:3283:1413:246

Ponturi pentru Dijon vs Saint-Étienne

C calinscout Șansă dublă: 1Xcotă 2,19 Pierdut

Dijon joacă acasă și are o nevoie stringentă de puncte în această confruntare cu liderul Saint-Étienne. E clar că gazdele nu își permit să piardă, așa că mizez pe șansa dublă 1X, adică victoria lui Dijon sau cel puțin un rezultat de egalitate.

OP Octavian Pană Peste 2.5cotă 1,87 Câștigat

Meciul dintre Dijon și Saint-Étienne din Ligue 2 (31 august 2026) se anunță unul cu cel puțin trei goluri. Mizez pe peste 2,5 reușite, la cota 1.87, pentru că prezența oaspeților garantează un spectacol ofensiv.

B bigscout Rezultat: 2cotă 1,67 Câștigat

Saint-Étienne e pe val în Ligue 2: start perfect, zero puncte pierdute. De asta merg pe victoria lor în deplasare la Dijon, cotă 1.67 – pur și simplu, forma asta nu se ignoră.

MB Marius Barbu Handicap 2 (-1.5)cotă 2,80 Pierdut

Saint-Étienne este, fără discuție, cea mai serioasă candidată la promovare în acest sezon, iar acum li se pune în față un Dijon care abia acum întâlnește un adversar cu adevărat redutabil. Pariul pe handicapul -1.5 în favoarea oaspeților, la o cotă de 2.80, reflectă exact această diferență de clasă și ambiții. Mă aștept ca oaspeții să domine clar și să câștige cu cel puțin două goluri diferență.

AN Andrei Nedelcu Ambele înscriu — Dacotă 1,82 Câștigat
C catalin.scout2008 Rezultat: 2cotă 1,67 Câștigat

Meciul dintre Dijon și Saint-Étienne din Ligue 2 favorizează clar oaspeții. Saint-Étienne este o echipă cu tradiție și un lot mai valoros, iar atunci când joacă pe terenul „mustarților” nu ar trebui să aibă emoții în a obține toate punctele. Mizez pe victoria lui Saint-Étienne la o cotă de 1.67.

LM Lucian Marin Handicap 2 (-1)cotă 2,14 Anulat

Meciul dintre Dijon și Saint-Étienne din Ligue 2 este unul pe care îl văd clar în favoarea oaspeților. Pariul meu este pe handicapul 2 (-1), iar asta înseamnă că sunt convins că Saint-Étienne va câștiga la o diferență de cel puțin două goluri. Nu mă aștept la o surpriză din partea gazdelor, având în vedere forma și potențialul echipei din deplasare.

LG Lucian Grigore Scor corect 0:2cotă 7,50 Pierdut
CO Ciprian Olaru Cornere: Echipa 2 peste 3.5cotă 1,54 Pierdut

În duelul dintre Dijon și Saint-Étienne din Ligue 2, sunt convins că oaspeții vor reuși să trimită peste 3,5 cornere. Practic, mă aștept ca Saint-Étienne să obțină cel puțin 4 lovituri de colț, iar această selecție mi se pare extrem de solidă la cota oferită.

PG Paul Grigore Peste 2.5cotă 1,92 Câștigat

Partida dintre Dijon și Saint-Étienne din Ligue 2 are toate șansele să fie un spectacol fotbalistic. Mizez pe un meci cu peste 2.5 goluri, iar cota de 1.92 mi se pare generoasă pentru ce poate ieși pe teren.

VP Victor Petre Peste 2.5cotă 1,96 Câștigat

Saint-Étienne este o formație care produce meciuri cu multe goluri în mod constant. De aceea, mă aștept la un total de peste 2.5 goluri în această partidă.

LR Laurențiu Rusu Cornere: Echipa 2 peste 4.5cotă 2,10 Pierdut

În duelul dintre Dijon și Saint-Étienne din Ligue 2, oaspeții au toate șansele să preia controlul și să forțeze defensiva gazdelor. Mă aștept ca Saint-Étienne să obțină cel puțin cinci cornere pe parcursul meciului, iar cota de 2.10 pentru acest scenariu mi se pare una generoasă.

AM Andrei Moldovan Rezultat: 2cotă 1,79 Câștigat

Meciul dintre Dijon și Saint-Étienne din Ligue 2 e clar: oaspeții sunt mult peste gazde ca valoare. Nu văd cum Dijon ar putea face față, așa că mizez pe victoria lui Saint-Étienne.

Afișul meciului

Dijon vs Saint-Étienne — cote

❓ Întrebări frecvente

Când și unde se joacă meciul Dijon – Saint-Étienne?

Meciul are loc pe 31 august 2026, la ora 21:45, pe stadionul Gaston Gérard din Dijon.

Cine este favorit în acest meci?

Saint-Étienne este favorit clar, fiind liderul Ligue 2 cu 100% victorii și un golaveraj de 10-1, în timp ce Dijon este pe ultimul loc, fără victorie în acest sezon.

Care este forma actuală a celor două echipe?

Saint-Étienne a câștigat toate cele trei meciuri din sezon, în timp ce Dijon are doar două puncte (două egaluri și o înfrângere) și nu a câștigat încă.

Care sunt principalele pronosticuri pentru acest meci?

Pronosticul principal este victoria lui Saint-Étienne la cota 1,87, iar pentru total se recomandă peste 2,5 goluri la cota 2,00.

Ce jucători cheie sunt de urmărit?

La Saint-Étienne, Irvin Cardona (4 goluri), Breum și Ballo (fiecare cu 2 goluri și 2 assisturi) sunt în formă excelentă. La Dijon, Lembéziat și Mari sunt singurii marcatori ai echipei în campionat.